piątek, 18 listopada 2011

Etiuda & Anima Festiwal

Nieprzerwanie od 1994 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima zajmuje się promocją filmu krótkometrażowego oraz animowanego wśród polskiej i zagranicznej publiczności. Bardzo szybko jego sława wykroczyła poza granice Polski i Europy, stając się wydarzeniem, na którym swoje pierwsze kroki stawiało i stawia coraz więcej znaczących postaci filmu. Formuła nigdy nie jest ściśle zamknięta, dlatego swoje miejsce znajduje tutaj również kino eksperymentalne, fabularne oraz dokumentalne. Poprzez organizowanie konkursu dla młodych filmowców, dając im szanse na zaistnienie w tym świecie, w dużym stopniu impreza przyczynia się do dalszego rozwoju tej formy wypowiedzi artystycznej. Festiwal poświęcony jest twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych Europy i Świata, którzy nadsyłają swoje prace, aby rywalizować o najważniejsze, prestiżowe nagrody indywidualne: Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury.
Co roku nagradzane są również najlepsze uczelnie filmowe, a w dniu inauguracji imprezy wręczana jest nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga
W ramach tegorocznego programu zaplanowano międzynarodowy konkurs etiud studenckich, który wyłoni zwycięzcę spośród nadesłanych prac, zrealizowanych w szkołach filmowych i audiowizualnych w latach 2009 – 2011.
Regularnym punktem festiwalu jest wręczanie Specjalnego Złotego Dinozaura, którego w tym roku otrzyma Barry Purves – wybitny artysta i pedagog. Podczas tegorocznej edycji festiwalu przyznana zostanie nagroda 18-lecia festiwalu „Etiuda&Anima” – Specjalny Złoty Dinozaur dla FAMU w Pradze - najlepszej europejskiej szkoły filmowej. Przy okazji tegorocznej edycji, widzowie festiwalu będą mogli zapoznać się z autoportretami twórców animacji – laureatów plebiscytu ASIFA 50 na 50: Suzan Pitt, Barry Purves oraz Wendy Tilby & Amanda Forbis.
Ponadto, organizatorzy festiwalu zaplanowali premiery premiery pełnometrażowych filmów animowanych ze świata: “Sky Song” – Mati Kűtt oraz “Brzydkie kaczątko” – Garry Bardini.
Oprócz części konkursowej oraz wydarzeń z nią związanych, organizatorzy proponują wiele imprez towarzyszących, między innymi debatę dyskusyjną: „Rzeczy filmowe”, zogranizowaną wspólnie z redakcją „Kwartalnika Filmowego” oraz animowane warsztaty filmowe, które poprowadzą Suzan Pitt, Ron Diamond oraz Alicja i Mariusz Jodko

wtorek, 15 listopada 2011

FILM Dzigi Wertowa Człowiek z kamerą

IKONICZNE DZIEŁO!
Wtorek | 15 listopada 2011 | g. 19.00 | No Local | Kraków | ul. Sławkowska 14 | II piętro

Zapraszamy na pokaz ikonicznego dzieła - filmu Dzigi Wertowa Człowiek z kamerą, o którym opowiadać będzie Anna Taszycka.
Dziga Wiertow (ur. 2 stycznia 1896 w Białymstoku, zm. 12 lutego 1954 w Moskwie) - radziecki scenarzysta, reżyser filmowy, twórca idei kroniki filmowej, jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina.Człowiek z kamerą (1929, reż. Dziga Wiertow) pozostaje do dzisiaj jednym z najbardziej niezwykłych filmów w historii kina. Autotematyczna opowieść o jednym dniu z życia współczesnego miasta - w rzeczywistości zdjęcia do filmu były kręcone w różnych miejscach: Moskwie, Kijowie i Odessie - nadal zachwyca precyzją i rytmem montażu. Głównym bohaterem filmu staje się jednak nie tylko miasto, ale także kamera jako medium dokumentujące rzeczywistość, obdarzone jednak możliwością manipulacji zarejestrowanym obrazem.
Anna Taszycka - filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, publicystka; zajmuje się także sztuką współczesną, edukacją audiowizualną i badaniami nad kulturową różnicą płci. Napisała pracę magisterską pt. „Rodzina jako forma. Ambiwalencja w filmach Nicolasa Roega”. Jej praca doktorska dotyczyła zaś ponowoczesnego kryzysu tożsamości bohatera w kinie amerykańskim. Adiunkt w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wykładała także na podyplomowych Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk, na Gender Studies ISNS Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadziła serię wykładów o awangardzie filmowej w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie. Kuratorka krakowskiego festiwalu „Kultura dla Tolerancji”. Publikuje w czasopismach (np. „Kwartalnik Filmowy”, „Kultura Popularna”, „Ha!art”) i tomach zbiorowych (np. „Ciało i seksualność w kinie polskim”, „Reżyserki kina. Tradycja i współczesność”, „Gender – konteksty”).